So it was a slow weekend except for boxing but things are going to start picking up again this week. Here we go:

Tachi Palace Fights 23

The promotion hosts an event in Lemoore, California at the Tachi Palace Casino on Thursday, May 7th on Sherdog:

Max Griffin vs Chidi ‘Chidi Bang Bang’ Njokuani
Manuel ‘El Toro’ Quezada vs Mike ‘Mickey’ Morales
Rolando ‘Machine’ Velasco vs Jared ‘Jackhammer’ Papazian
John ‘Wild Child’ Reedy vs Ray Cervera
Isaac DeJesus vs Merwyn ‘Chino’ Rivera
Kameron Perkins vs Jaimelene ‘Jaimee’ Nievera
Charles Diaz vs Andres ‘The Bullet’ Quintana
Richard Parra vs Josh ‘JSD’ San Diego
Aaron ‘The Mayor’ Arana vs Joe Barajas
Drake ‘Sticks and Stones’ Boen vs Samuel Alvarez
Art Hernandez vs Victor ‘Slick’ Tubera
Anthony Torres vs Abel Garcia

Glory 21: San Diego

Glory hosts an event in San Diego, California at the Valley View Casino Center on Friday, May 8th on Spike TV:

187LBS LEVIN vs MARCUS
170LBS DANIELS vs BAESMAN
HWT TOURNAMENT VIGNEY vs JACKSON
HWT TOURNAMENT DENNIS vs LEWIS PARRY
187LBS GOODALE vs STEWART
HWT SILVA vs ADEGBUYI
187LBS LEMAIRE vs TBA
154 LBS CASTANEDA vs TRAN
209LBS WALKER vs MANCHA
170LBS BOYD vs STEELESMITH
FIGHT 1 CREIGHTON (US) VS AGUILERA (US)
FIGHT 2 EWTON (US) VS ROBERTS (US)
FIGHT 3 TRINIDAD (US) VS ARANGO (US)
FIGHT 4 PIZARRO (US) VS BREEDLOVE (US)
FIGHT 5 RAMOS (US) VS AGUIREE (US)
FIGHT 6 ROTE (US) VS AGUIAR (US)

Metamoris 6 

The submission grappling promotion hosts an event in Los Angeles, California on Saturday, May 6th on PPV:

#1: United States Jeff Monson vs. Road to Metamoris champion
#2: United States Clark Gracie vs. Brazil Roberto Satoshi
#3: Brazil Alexandre Ribeiro vs. United States Keenan Cornelius
#4: United States Joe Lauzon vs. United States Dillon Danis
#5: United States Chael Sonnen vs. Brazil Renato Sobral
#6 (Heavyweight Championship match): United States Josh Barnett (c) vs. Brazil Roberto Abreu

UFC Fight Night: Miocic vs. Hunt

Fights are at the Adelaide Entertainment Centre in Adelaide, Australia on Sunday, May 10th on UFC Fight Pass:

Heavyweight Stipe Miocic vs. Mark Hunt
Middleweight Brad Tavares vs. Robert Whittaker
Light Heavyweight Anthony Perosh vs. Sean O’Connell
Lightweight Jake Matthews vs. James Vick
Featherweight Hatsu Hioki vs. Dan Hooker
Welterweight Kyle Noke vs. Jonavin Webb
Middleweight Dan Kelly vs. Sam Alvey
Women’s Strawweight Bec Rawlings vs. Lisa Ellis
Middleweight Dylan Andrews vs. Brad Scott
Women’s Strawweight Alex Chambers vs. Kailin Curran
Welterweight Vik Grujic vs. Brendan O’Reilly
Flyweight Alptekin Özkılıç vs. Ben Nguyen