There was very little going on last weekend in terms of MMA but this weekend things will ramp up. Here they are:

TPF 26: Velasco vs. Neal

Regional promotion Tachi Palace Fights hosts an event in Lemoore, California on Feb. 18 broadcast on Sherdog:

Bantamweight Championship: Rolando Velasco vs. Joe Neal
Lightweight bout: Cleber Luciano vs. Danny Navarro
Women’s Flyweight bout: Zoila Frausto vs. Corina Herrera
Lightweight bout: Cain Carrizosa vs. Rey Cervera
Flyweight bout: Martin Sandoval vs. Hector Sandoval
Featherweight bout: Isaac DeJesus vs. Chris Culley
Lightweight bout: Evan Solorio vs. Jeff Carson
Flyweight bout: Abel Garcia vs. Casey Kenny
Lightweight bout: Drakkar Klose vs. Joshua Aveles
Featherweight bout: Christian Buron vs. Sergio Cortez

RFA 35: Juusola vs. Castillo

Resurrection Fighting Alliance hosts an event at the UCCU Center in Orem, Utah on Feb. 18th broadcast on AXS TV:

Zach Juusola vs David Castillo
Thiago Moises vs David ‘Playtime’ Putvin
Curtis ‘Razor’ Blaydes vs Luis Cortez
Dervin ‘The Pioneer’ Lopez vs Joe ‘Pega Leve’ Rodriguez
James Nakashima vs Brad ‘Bad’ Darrington
Ricky ‘The Karate Kid’ Steele vs LJ Schultz
Jordan ‘Maximus’ Clements vs David ‘Dangerous’ Allred
Fernando Sanchez vs Eric Tua’one
Lehi Dominguez vs Johann Rubio
Cezly ‘Chaos’ Collard vs Justus Minardi

Bellator 149: Shamrock vs. Gracie

Bellator MMA hosts an event at the Toyota Center in Houston, Texas on Friday Feb. 19th broadcast on Spike TV:

Openweight Ken Shamrock vs. Royce Gracie
Heavyweight Kimbo Slice vs. DADA 5000
Featherweight Daniel Pineda vs. Emmanuel Sanchez
Lightweight Melvin Guillard vs. Derek Campos
Light Heavyweight Emanuel Newton vs. Linton Vassell
Heavyweight Justin Wren vs. Juan Torres
Bantamweight Davis Sylvester vs. Jeremy Mahon
Welterweight Charlie Ontiveros vs. James Christopherson
Middleweight Ruben Esparza vs. Clovis Hancock
Featherweight Adrian Yanez vs. Ryan Hollis
Middleweight Isaac Villanueva vs. Richard Knepp
Lightweight Mike Trinh vs. Joe Zamora
Lightweight Jason Langellier vs. Anthony Ivy
Bantamweight Manny Lozoya vs. Jake Norsworthy
Bantamweight Leomana Martinez vs. Casey Jones
Flyweight Chris Soliz vs. Alex Macedo
Flyweight Jonathan Davis vs. Shawn Solis
Lightweight Hunter Scott-Gregg vs. Ricardo Deluque

WSOF 28: Moraes vs. Barajas

WSOF hosts an event at the Next Level Sports Complex in Garden Grove, CA on  Saturday, Feb. 20th on NBCSN:

Marlon Moraes vs Joseph Barajas
Timur ‘Lucky’ Valiev vs Chris ‘El Guapo’ Gutierrez
Jamie ‘The Chosyn 1’ Yager vs Tom ‘The Grinder’ Gloudeman
Andrew ‘The’ Ramm vs Ozzie ‘The Outlaw’ Alvarez

UFC Fight Night: Cowboy vs. Cowboy

The UFC hosts an event at the Consol Energy Center in Pittsburgh, Pennsylvania on February 21st on Fox Sports 1:

Welterweight Donald Cerrone vs. Alex Oliveira
Middleweight Derek Brunson vs. Roan Carneiro
Featherweight Dennis Bermudez vs. Tatsuya Kawajiri
Middleweight Chris Camozzi vs. Joe Riggs
Lightweight James Krause vs. Shane Campbell
Welterweight Alex Garcia vs. Sean Strickland
Middleweight Daniel Sarafian vs. Oluwale Bamgbose
Welterweight Jonavin Webb vs. Nathan Coy
Women’s Bantamweight Marion Reneau vs. Ashlee Evans-Smith
Heavyweight Anthony Hamilton vs. Shamil Abdurakhimov